Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to Footbag ??

    Footbag je moderní sport, jehož vznik je datován k roku 1972, kdy John Stalberger potkal Mika Marshalla, jenž si kopal s ručně vyrobeným sáčkem naplněným fazolemi. John byl zrovna po operaci kolene a hledal způsob, kterým by zlepšil jeho pružnost a tak se do hry zapojil a z těch dvou se stali dobří kamarádi. Hru nazvali, "Hack the Sack."(kopej pytel)
    Společně se rychle pro hru velmi zapálili a doufali, že ji rozšíří mezi veřejnost. Mike a John tedy vymysleli produkt, který dostal obchodní značku "Hacky Sack" a začali dávat dohromady plán pro uvedení produktu na trh a zapojení mezi ostatní sporty.
    Avšak, roku 1975 Mike Marshall ve svých 28 letech umírá na infarkt. Stalberger si umínil, že realizuje jejich vizi footbagu jako sportu a pokračoval v podporování produktu i hry. S pomocí dalších založil National Hacky Sack Association. Poté prodal práva na produkt firmě Kransko (patřící pod značku Wham-O), kteří také vyrábějí létající talíře. V letech které následovali stvoření produktu Hacky Sack se po celém světě začali objevovat footbagoví nadšenci a nový sport se zrodil. Podle vzoru volejbalu a tenisu se začalo hrát přes 1,5 metru vysokou síť (na badmintonovém hrišti) a "footbag síť" se stal atraktivní alternativou tohoto sportu. Freestyle footbag (kde hráči stojí v kruhu, dělají triky s footbagem a posílají ho dokola) se stal nejpopulárnější formou této hry a to hlavně pro jeho kooperativní vlastnost. Pokročilí freestyleři choreografují své vystoupení do hudby, podobně jako moderní gymnastika nebo krasobruslení. Footbag sport již má svoji instituci která řídí různé aspekty kompetitivního footbagového hraní: International Footbag Committee skládající se z hráčů a členů footbagové komunity. Scott Milne a Steve Goldberg jsou hlavními zástupci. National Hacky Sack Association se přejmenovala na World Footbag Association která je oficiální hráčskou organizací zabývající se presentací sportu ve světě.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www.hakys.cz

(www.hakys.cz, 17. 9. 2007 20:31)

Největší výběr hakysáků v ČR, super ceny, kvalitní náplň a materiál + dárek ke každému zakoupenému kousku :) Neváhejte a navštivte nás na www.hakys.cz

Pěkný

(Nike, 16. 2. 2007 21:35)

No tedy já se o Footbag ..... nezajimam, ale ten článek je pěknýý......... www.zlonikdynespi.cz tak to je moje ..... :-D

NEČUM

(maty, 12. 2. 2007 18:10)

ty vole to si dělal sám nebo ti pomáhala lucka Lindová :D